Upotreba krema za sunčanje je u današnje vrijeme gotovo neizbježna i sveprisutna, osobito tijekom ljetnih mjeseci. Osim što nas štite od štetnog UV zračenja, kreme za sunčanje služe i kao vrlo važna prevencija od raka kože. Međutim, iako su one neophodne za našu zaštitu, važno je napomenuti i njihov negativan utjecaj na morski okoliš.
Kreme za sunčanje sadrže UV filtre, aktivne sastojke odgovorne za obranu kože od štetnog UV zračenja. Te komponente nisu u potpunosti stabilne u vodi, te se u kontaktu s njom vrlo brzo otapaju i otpuštaju štetne tvari u okoliš. UV filtri djeluju tako da blokiraju ili apsorbiraju ultraljubičasto zračenje, a aktivni sastojci su najčešće razne kombinacije kemijskih spojeva poput silikata, fosfata i nitrata, anorganskih tvari koje su često jedan od uzročnika cvjetanja mora. Kreme za sunčanje sadrže i metale poput aluminija, bakra, kadmija, mangana, cinka i njihovih oksida. Pored toga, neki organski spojevi prisutni u kremama mogu imati štetan utjecaj na morske organizme, što dodatno izaziva zabrinutost zbog njihovog dugog zadržavanja u okolišu.
Kako štetne tvari iz krema za sunčanje dospijevaju u more?
Aktivni sastojci iz krema za sunčanje mogu dospjeti u morski okoliš na dva načina, izravno, prilikom nanošenja i ispiranja krema s tijela kupača, te neizravno, uslijed nepotpunog uklanjanja tijekom obrade otpadnih voda. Jednom kada ovi spojevi dospiju u more, mogu negativno utjecati na rast, reprodukciju i hormonski sustav organizama. Istraživanja su pokazala da čak 25 % nanesene kreme za sunčanje završi u vodi te da vrlo brzo dolazi do bioakumulacije, odnosno nakupljanja tvari u morskim organizmima, koje u konačnici dospijevaju do drugih organizama hranidbenim lancem, pa tako i do čovjeka.

Utjecaj krema za sunčanje na morske organizme
Najugroženija skupina morskih organizama je ona koja obitava na morskom dnu, a koja se zbog načina života najčešće ne može udaljiti s mjesta onečišćenja te je izravno izložena njegovu djelovanju. Koralji, alge, člankonošci, mekušci, bodljikaši te drugi morski kralješnjaci su skupina organizama najčešće zahvaćena negativnim utjecajem kemijskih spojeva iz krema za sunčanje.
Aktivne tvari iz krema za sunčanje su posebno štetne za koralje jer mogu uzrokovati njihovo izbjeljivanje, proces poznat i kao “coral bleaching“. Do izbjeljivanja dolazi kada koralji, uslijed stresnih uvjeta, odbacuju svoje endosimbionte, mikroskopske alge poznate kao zooksantele (dinoflagelati), koje s njima žive u simbiozi. Zooksantele su ključne za preživljavanje koralja jer im pružaju hranjive tvari putem fotosinteze. Kada su koralji izloženi stresu, bilo zbog visoke temperature, onečišćenja ili kemijskih spojeva poput UV filtara, može doći do uništavanja njihovih endosimbionata, što uzrokuje gubitak boje. Bez endosimbionata, koralji gube izvor hrane i postaju osjetljivi na dodatni stres, što može dovesti do njihove smrti.
Alternativa postojećim UV filtrima:
Kako bi se smanjio negativan utjecaj krema za sunčanje na morske organizme, preporučuje se uporaba krema s prirodno sintetiziranim spojevima koji pružaju zaštitu od UV zračenja i pritom su ekološki prihvatljivi. Preporučuje se i korištenje krema za sunčanje na bazi mineralnih formula i prirodnijih sastojaka, poput biljnih ulja i ekstrakata. Za učinkovitiju zaštitu i manji utjecaj na okoliš, kremu za sunčanje potrebno je nanijeti 15 do 20 minuta prije izlaganja suncu, kako bi se proizvod pravilno upio u kožu. Također se savjetuje odabir vodootpornih krema, čime se dodatno smanjuje njihovo ispiranje u vodi i ispuštanje štetnih tvari u okoliš.
Odabirom ekološki prihvatljivijih proizvoda i pravilnom primjenom krema za sunčanje, svatko od nas može malim koracima pridonijeti očuvanju okoliša i našega mora.