Aktivnosti

Projekt “Katalog naj-stabala Istre”

2022.

U sklopu projekta popisali smo vrijedna, velika, stara ili zanimljiva stabla na području Istre čije su nam lokacije dojavili građani u sklopu citizen science kampanje “Tražimo naj-stablo”. Online katalog sadrži 64 stabla na cijelom području Istre. Za svako stablo postoje podaci o točnoj lokaciji, opsegu stabla (1 m visine), prosječnoj visini, prosječnoj širini krošnje, starosti (po usmenoj predaji) i zdravstvenom stanju stabla te fotodokumentacija.

Projekt je financiran iz sredstava Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo Istarske županije.

Projekt “Praćenje pojavnosti i raširenosti štetnika u pčelarstvu na području Republike Hrvatske – Vespa velutina i Vespa orientalis

2022.

Projekt je financirala Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), a realizirao Institut za poljoprivredu i turizam u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Istarske županije (Odjel za DDD) i Veterinarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu (Zavod za biologiju i patologiju riba i pčela). U sklopu projekta postavljene su klopke za stršljene na preko 30 lokacija u 6 županija (Istarska, Primorsko-goranska, Karlovačka, Zagrebačka, Krapinsko-zagorska i Grad Zagreb).

Glavni cilj ovog projekta bio je utvrditi jesu li invazivne vrste stršljena – azijski žutonogi stršljen (Vespa velutina) i orijentalni stršljen (Vespa orientalis) prisutne u Republici Hrvatskoj.

Projekt NATURALLY

2021.- 2024.

U projektu „PRirodA kao SAVEZnik: Strane biljne invazivne vrste kao izvor farmaceutika – NATURALLY“, financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost cilj je odgovoriti na osnovno pitanje: Mogu li invazivne biljne vrste biti korisne?

Nositelj projekta je Institut za poljoprivredu i turizam, a suradnici su:  Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u ZagrebuIstarsko veleučilište, Centar za istraživanje materijala METRIS iz Pule,  Veleučilište u Rijeci, Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Biotehnički fakultet Sveučilišta u Ljubljani iz Slovenije te Fakultet veterinarskih znanosti, Sveučilište u Pretoriji iz Južnoafričke Republike.

Glavni cilj ovog projekta je istražiti fitofarmaceutski potencijal prirodnih ekstrakata četiri strane invazivne biljne vrste u Istri (bagrem (Robinia pseudoacacia), čičoka (Helianthus tuberosus), pajasen (Ailanthus altissima) i kanadska zlatošipka (Solidago canadensis)), kao osnovu za nove moguće usluge ekosustava.

LIFE CONTRA Ailanthus

2021.

U sklopu projekta LIFE CONTRA Ailanthus čiji je nositelj Ministarstvo gospodastva i održivog razvoja RH izradili smo alternativni protokol za uklanjanje invazivne vrste Ailanthus altissima (pajasen) metodom biokontrole na području Nacionalnog parka Krka.

Ekstrakt lista pajasena – nova generacija bioherbicida

2020.

U projektu “Ekstrakt lista pajasena – nova generacija bioherbicida” Zaklade Adris testiran je potencijal razvoja bioherbicida koristeći ekstrakt lista invazivne vrste Ailanthus altissima (pajasen).

Projekt je financirala Zaklada Adris.

Monitoring s ciljem ranog otkrivanja invazivnih vrsta stršljena u Istarskoj županiji

2019. – 2020. – 2021.

U sklopu monitoringa te ranog otkrivanja invazivnih vrsta stršljena (azijskog žutonogog stršljena Vespa velutina i orijentalnog stršljena Vespa orientalis) postavljamo specijalizirane lovki za stršljene na širem području grada Poreča te uz granicu sa Slovenijom.

Projekt se provodi uz suradnju: Udruge pčelara Nektar, Udruge pčelara Bujštine i Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.

Projekt financira Istarska županija.

Kartiranje invazivne flore na području Istarske županije

2019. – 2020.

Tijekom 2019. i 2020 godine provodio se projekt kartiranja invazivne flore u cijeloj RH koju provodi OIKON d.o.o. Kartiranje je bilo dio projekta Uspostava nacionalnog sustava za praćenje invazivnih stranih vrsta, KK.06.5.1.01.0001, Grupa 17: Kartiranje stranih i invazivnih stranih vrsta biljaka te izrada, dorada i testiranje programa praćenja u Republici Hrvatskoj za Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. 

Naš Centar se uključio u kartiranje flore za područje Istarske županije. Projektom je izrađen popisa i karte rasprostranjena preko 60-tak prisutnih biljnih invazivnih vrsta.

Procjena bioraznolikosti te ekološkog stanja lokvi

2019.

Kao nastavak projekta kartiranja iz 2018., odabrano je 6 lokvi s šireg područja Rovinja koje su bile odabrane za procjenu bioraznolikosti lokvi i ekološkog stanja te stupanj zagađenja. Analizirani su prikupljeni uzoraci vode, sedimenta, vodenih biljaka (makrofita) i zooplanktona. U sklopu projekta postavljenje su dvije edukativne ploče pokraj lokvi Kokuletovica i Krasina.

Projekt se provodio u suradnji s Centrom za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković iz Rovinja (mag.biol. Ivan Balković) i Sveučilištom Jurja Dobrile u Puli (dr.sc. Paolo Paliaga  i dr.sc. Neven Iveša).

Projekt je financirao Grad Rovinj

Sudjelovanje na Amore festivalu

2019.

U sklopu Amore festivala, festivala o moru sudjelovali smo s radionicom izrade papirnatog mikroskopa Foldscope. Održane su dvije radionice, jedna u osnovnoj školi Tar-Vabriga te druga za širu javnost u kampu Lanterna.

Monitoring invazivnih vrsta komaraca na području grada Poreča

2018.

Tijekom 2018. godine u suradnji s Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije te ostalim Zavodima u HR uključili smo u Nacionalni monitoring invazivnih vrsta komaraca. Projekt obuhvaća postavljanje ovipozicijskih lovki na više lokacija u okolici Poreča te determinaciju prikupljenih uzoraka. U sklopu projekta izradili smo katastar najvećih legla komaraca u Poreču i okolici uz pomoć GIS software GisCloud.

Kartiranje lokvi na području grada Rovinja

2018.

Cilj projekta bio je kartiranje lokvi na području grada Rovinja te izrada karte uz pomoć softwarea GisCloud. Uz sklopu projekta održala se i edukacija za širu javnost o prirodnoj vrijednosti staništa lokve, uslugama lokvi u prošlosti a govorilo se i stanju lokvi danas.

Projekt je financirao Grad Rovinj

Monitoring staništa ambrozije na području grada Poreča

Kontinuirano

Kontinuirano od 2008. godine pratimo postojeća staništa ambrozije u okolici Poreča i šire (Funtana, dolina Mirne) te po potrebi uključujemo druge ustanove (Hrvatske šume, Usluga Poreč) u suzbijanje i eradikaciju takvih staništa.

Projekt provodi naša vanjska suradnica iz Hrvatskih šuma, dipl.ing.šum Ana Milat.

Ljetna popularizacija znanosti

Kontinuirano

U ljetnim mjesecima na gradskim porečkim plažama održavamo radionice morske biologije za građane i turiste. Jednodnevne edukacije su otvorenog tipa, zamišljene kao druženje uz plažu. Svi građani mogu vidjeti kako izgledaju najčešće biljne i životinjske morske vrste, zaroniti s nama i odigrati tematske društvene igre.

Sudjelovanje u Tjednu botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki

Kontinuirano

Tijekom svibnja uključujemo se u obilježavanje Tjedna kroz razne edukativne radionice, predavanja, igre na otvorenome, kvizove i nagradne igre. Aktivnosti za vrijeme Tjedna namijenjene su vrtićkoj djeci, osnovnoškolcima i srednjoškolcima kao i široj javnosti.

Razmjena studenata i mladih istraživača

Kontinuirano

Vrlo rado sudjelujemo u razmjeni studenata preko Erasmus programa u obliku prakse i traineeshipa. Od osnutka našeg Centra, ugostili smo studenta s Sveučilišta Westminster (UK) Tima Webera na 5 mjeseci koji je najveći dio svoje prakse odradio u Genetičkom laboratoriju, mladu znanstvenicu Claru Garau s Sveučilišta Cagliari (Italija) koja je radila na terenima, odradila obradu uzorka te napisala znanstvenog rada. Osim toga, svake godine surađujemo s volonterima iz cijele Istre ali i šire.

Citizen science aktivnosti

Kontinuirano

Smatramo da je sudjelovanje javnosti od velike važnosti za podizanje svijesti o važnosti očuvanja prirode kao i prikupljanje velikog broja podataka. Upravo zbog toga, često uključujemo građane u naše aktivnosti, kroz edukacije, radionice, dojave lokalnih eko problema, školske eko projekte.

Osnovan Centar za invazivne vrste

2017.

Osnovan je Centar za invazivne vrste koji je objedinio projekte s temom invazivnih vrsta. Izrađena je web stranica Centra i svi dosad prikupljeni podaci su javno dostupni.

CIV uspostavio suradnju s važnim dionicima u sektoru upravljanja invazivnim vrstama

Izvor financiranja: Grad Poreč

Pilot projekt kartiranja invazivnih vrsta pajasen i grozdaste kaulerpe na području grada Poreča

2016.

Kartiranje dviju invazivnih vrsta, pajasen i grozdaste kaulerpe te izrada interaktivne mape s lokacijama.

Izvor financiranja: Grad Poreč