Barska nutrija (Myocastor coypus) je poluakvatični glodavac podrijetlom iz Južne Amerike, koji je danas prepoznat kao invazivna vrsta u mnogim dijelovima svijeta. U Europu i druge regije nutrije su donesene zbog uzgoja na farmama za krzno i meso, ali su se bijegom s farmi uspjele proširiti i uspostaviti u prirodi.

Ova velika biljojedna vrsta prepoznatljiva je po svom zaobljenom tijelu, velikoj trokutastoj glavi te cilindričnom repu koji čini 70–80 % duljine tijela. Krzno im je smeđe do žuto-smeđe boje, dok je podkrzno sive nijanse, a plivaće kožice između prstiju stražnjih nogu omogućuju im prilagodbu na vodeni način života.

Nutrije naseljavaju rubove jezera i rijeka, šume i travnjake te su izuzetno vješti plivači – mogu zadržati dah do 10 minuta. Najaktivnije su noću, kada najveći dio vremena provode hraneći se, čisteći krzno i plivajući. Iako izgledom privlačne, nutrije u područjima gdje su uvedene predstavljaju značajnu prijetnju ekosustavima. Hrane se usjevima, korijenjem i mladim izdancima močvarnog bilja, uzrokujući kolaps biljne zajednice i eroziju obalnih staništa. Ove promjene ugrožavaju rijetke vrste ptica močvarica koje se gnijezde u tim područjima. Dodatno, uništavaju sustave navodnjavanja i mogu prenijeti brojne parazite, što ih čini i zdravstvenim rizikom. Nutrija je još jedan primjer kako ljudske aktivnosti, poput uzgoja ili unošenja novih vrsta, mogu imati dalekosežne posljedice za okoliš i bioraznolikost.

U nastavku donosimo kartu rasprostranjenosti ove vrste na području Istre, no samo za lokacije na kojima smo i mi sami potvrdili prisutnost u 2024. godini.

Ukoliko ste i Vi uočili nutriju ili znate gdje je rasprostranjena, javite nam se i šaljite nam fotografije na civ@iptpo.hr ili putem naših društvenih mreža.