U petak, 18. travnja 2025. godine, proveden je još jedan redovni monitoring tri obnovljene lokve na području Poreča – St. Bečić, St. Vergotini i Porto Busola. Ovu terensku aktivnost zajednički su proveli djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, Javne ustanove Natura Histrica i Instituta za poljoprivredu i turizam. Njihova suradnja omogućuje kontinuirano praćenje stanja lokvi, pravovremeno djelovanje i učinkovitu zaštitu ovih vrijednih ekosustava. Obnova i održavanje lokvi provodi se uz financijsku podršku Grada Poreča, koji time aktivno doprinosi očuvanju prirodnih staništa i podržava rad uključenih institucija.


Tijekom monitoringa uzeti su uzorci vode radi analize kvalitete i zdravstvene ispravnosti, a paralelno je izvršen popis flore i faune unutar i u neposrednoj blizini lokvi. Na taj način prati se bioraznolikost i moguće promjene u sastavu vrsta. Prikupljeni podaci bit će pohranjeni u digitalnu bazu, čime se osigurava sustavno i dugoročno praćenje promjena u okolišu.



Lokve su neprocjenjivi elementi istarskog krajobraza, te predstavljaju i ključna staništa za brojne, često ugrožene biljne i životinjske vrste. Nažalost, unatoč njihovoj važnosti, mnoge lokve i dalje se zanemaruju i često postaju mjesta za ilegalno odlaganje otpada, čime se narušava njihova ekološka funkcija i ugrožava život u njima.


Projekt EkoPis nastavlja s redovitim terenskim obilascima, praćenjem stanja te provedbom konkretnih aktivnosti koje pridonose zaštiti, obnovi i valorizaciji ovih dragocjenih vodenih ekosustava.
Ovim putem pozivamo sve građane da prepoznaju vrijednost lokvi, da ih poštuju te da ih ne koriste kao odlagališta otpada.