Tim

Naš EkoPis tim čine znanstvenice iz područja biologije i ekologije, koje donose bogato i raznovrsno znanje. Posebnu pozornost u našem istraživačkom radu posvećujemo invazivnim vrstama, no bavimo se i raznovrsnim temama iz područja ekologije i zaštite okoliša. Osim znanstvenog rada, važan dio našeg djelovanja usmjeren je na popularizaciju znanosti pri čemu aktivno doprinosimo edukaciji šire javnosti, a osobito djece i mladih.

Barbara Sladonja

Dr. sc. Barbara Sladonja završila je studij biologije, smjer ekologija na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a doktorirala u području Prirodnih znanosti, polju akvakulture u Italiji. Radila je kao istraživač na većem broju znanstvenih institucija diljem Europe i šire gdje je specijalizirala integrirani obalni menadžment i održivo upravljanje. Sudjelovala je u ulozi voditelja i/ili suradnika na brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima i objavila više od 50 znanstvenih radova iz područja biologije i biotehnologije. U projektima je bila zadužena za laboratorijske analize, terenski rad, obradu podataka i popularizaciju. Osim znanstvenog rada najdraži profesionalni angažmani su joj oni povezani s radom s djecom i prijenosom znanja. Ekologija je njezino zanimanje i poziv.

E-mail: barbara@iptpo.hr

Danijela Poljuha

Dr. sc. Danijela Poljuha završila je studij biologije, smjer molekularna biologija na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirala i doktorirala u području Prirodnih znanosti, polju biologije. Radila je kao istraživač na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, u Institutu za poljoprivredu i turizam Poreč i Centru za istraživanje materijala Istarske županije METRIS (Istarska razvojna agencija) te u više navrata boravila na usavršavanju u Hrvatskoj i inozemstvu. Sudjelovala je na brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima i objavila više od 50 znanstvenih radova iz područja biologije i biotehnologije. Osnivač je dva laboratorija i Biotehničkog odjela istraživačkog centra. Istraživački interes usmjeren joj je na biljnu genetiku i primjenu molekularnih biljega u zaštiti i očuvanju genetskih resursa u hortikulturi. Osim znanstvenog istraživanja bavi se i popularizacijom znanosti

E-mail: danijela@iptpo.hr

Mirela Uzelac Božac

Mag.oecol. Mirela Uzelac Božac završila je studij biologije, smjer znanosti o okolišu na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom akademskog obrazovanja sudjelovala je u projektima popularizacije znanosti. Pisala je popularno-znanstvene članke iz područja ekologije te sudjelovala u terenskom radu kartiranja morskih staništa i izradi edukativnih ploča. Radno iskustvo stekla je kroz edukacije, rad u projektima i u kemijskom laboratoriju Tvornice duhana Rovinj. Osim toga zanima ju digitalija a za sebe može reći da je nepresušni optimist i zaigrani biolog.

E-mail: mirela@iptpo.hr

Nataly Milovan

Nataly Milovan, univ. bacc. mariscient., je konzervacijska biologinja koja trenutno završava magistarski studij Varstva narave na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Univerza na Primorskem u Kopru. Tijekom akademskog obrazovanja provodila je znanstveno edukativne radionice u Znanstveno – eukacijskom centru Kontija, a surađivala je i s Institutom za poljoprivredu i turizam kao edukator na znanstveno edukacijskim radionicama o moru i invazivnim vrstama. Također, stručnu studentsku praksu odradila je upravo na Institutu za poljoprivredu i turizam, u timu dr.sc. Barbare Sladonja. Voli more i prirodu, od čega ju posebno zanimaju invazivne vrste, a njezin rad je usmjeren na očuvanje bioraznolikosti i zaštitu morskih i kopnenih staništa.

E-mail: nataly@iptpo.hr

Naši suradnici, volonteri i studenti na praksi

Vanja Modrušan

Vanja Modrušan, univ. bacc. marinscient., je konzervacijska biologinja koja trenutno završava magistarski studij Varstva narave na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Univerza na Primorskem u Kopru. Tijekom akademskog obrazovanja surađivala je s Institutom za poljoprivredu i turizam kao edukatorica na znanstveno-edukacijskim radionicama o bioraznolikosti mora i invazivnim vrstama. Stručnu studentsku praksu odradila je u Piranskom Akvariju i na Morskoj biološkoj postaji Piran. Osobito voli more i boravak u prirodi, te ju zanima ekologija mora, s naglaskom na međudjelovanje antropogenih čimbenika i morskih ekosustava te strategije njihova očuvanja.

Danijela Damijanić

Mag.oecol. Danijela Damijanić završila je studij biologije, smjer znanosti o okolišu na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom akademskog obrazovanja provodila je znanstveno edukativne radionice za djecu u Ljetnom kampu Grada Poreča. Praksu je stekla kao asistentica u PQE (Process, Quality & Environment) odjelu tvornice Rockwool. Zaljubljenik je u prirodu te ju zanima ekologija i njezina povezanost s ostalim znanostima.

Mara Rondolini

Mara Rondolini doktorandica je na Sveučilištu Perugia u Italiji koja je tijekom 2023. godine bila na razmjeni u Genetičkom laboratoriju. Mara ima 28 godina, obožava spajati laboratorij i prirodu i želi uzgajati bijeli tartuf. Želja joj uopće nije mala – iza nje stoji puuuno rada, ali i cool znanost. Mara sa svojim mentoricama, u suradnji s nekoliko institucija u Italiji, Srbiji i Hrvatskoj želi istražiti uvjete i metode potrebne za uzgoj tartufa u prirodnim i agrarnim sustavima kao podršku obalnoj bioraznolikosti. Mara ali i brojni istraživači diljem svijeta još uvijek traže formulu za uspješan uzgoj bijelog tartufa – pravi omjer uvjeta tla, klime, vegetacije i svih drugih, za ovaj osjetljivi tartuf nužnih faktora.

Tina Tominić, Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu (Hrvatska)

Naša suradnica geologinja Tina Tominić provodila je znanstveno edukativne radionice u Ljetnom kampu Grada Poreča tijekom ljeta 2020. godine.  Kroz radionice Morski svijet – moj svijet, djeca su prikupljala organizme iz mora, spremali ih u akvarije i povećalima ih promatrali i proučavali, učili o fosilima, ekologiji i očuvanju okoliša.

Clara Garau, Sveučilište u Cagliariju (Italija)

Kao novo diplomirana znanstvenica smjera “Science and Technology for the Environment” na Sveučilištu u Cagliariju (Italija) Clara je imala priliku odraditi praksu u Centru za invazivne vrste u Poreču. Praksa je trajala dva i pol mjeseca, od kraja rujna do sredine prosinca.

Tim Weber, Sveučilište u Westminsteru (UK)

Tijekom studiranja na Sveučilištu u Westminsteru, Tim je odradio praksu u Centru za invazivne vrste te u Genetičkom laboratoriju Instituta za poljoprivredu i turizam. Tijekom svog boravka u Hrvatskoj, Tim je radio na projektu mapiranja invazivne vrste Ailanthus altissima na području Grada Poreča.